Jak správně používat jídelní příbory: tipy a triky pro elegantní stůl


Úvod

Jídelní příbory jsou nedílnou součástí každého stolu a správné použití příborů může výrazně zlepšit celkový dojem z jídla. Pokud se chystáte na slavnostní večeři nebo si chcete zlepšit své stolování, přinášíme vám několik tipů a triků, jak správně používat jídelní příbory.

Jídelní příbory

Jídelní příbory se skládají z vidličky, nože a lžičky. Každý z těchto příborů má své specifické použití a umístění na stole.

Vidlička

Vidlička se umisťuje vždy nalevo od talíře. Používá se k jídlu, které se dá krájet nožem, jako jsou například maso nebo zelenina. Pokud se podává více chodů, používá se vždy největší vidlička pro hlavní chod a menší vidličky pro předkrmy a dezerty.

Nož

Nož se umisťuje vždy napravo od talíře. Používá se k řezání jídla, jako jsou například maso, ryby nebo pečivo. Pokud se podává více chodů, používá se vždy největší nůž pro hlavní chod a menší nože pro předkrmy a dezerty.

Lžička

Lžička se umisťuje vždy napravo od nože. Používá se k jídlu, které se dá jíst lžící, jako jsou například polévky nebo pudinky. Pokud se podává více chodů, používá se vždy největší lžička pro hlavní chod a menší lžičky pro předkrmy a dezerty.

Správné použití jídelních příborů

Pro správné použití jídelních příborů platí několik pravidel. Při jídle se příbor drží v pravé ruce a jídlo se při konzumaci přiloží na vidličku nožem. Pokud se používá lžička, drží se v levé ruce a jídlo se nabírá lžičkou. Po dokončení jídla se příbor položí na talíř, přičemž vidlička se položí na levou stranu talíře a nůž a lžička na pravou stranu talíře.

Závěr

Jídelní příbory jsou důležitou součástí každého stolu a správné použití příborů může výrazně zlepšit celkový dojem z jídla. Pokud se chystáte na slavnostní večeři nebo si chcete zlepšit své stolování, nezapomeňte na správné umístění příborů na stole a dodržování správného použití při jídle. Více informací o správném stolování a jídelních příborech najdete na našem webu vltava2009.cz.